Sık Sorulan Sorular

Lezzetler neden diğer pastacılardan farklı?

Pastaların lezzetini belirleyen iki temel unsur vardır.
1. Kullanılan hammadde
2. Pişirme ve hazırlamada ustalık ve bilgi

Alisa'nın Dünyasın'nda hiç bir hazır pastacılık ürünü kullanılmamaktadır.
 

Ürünlerimiz,  Belçika çikolatası, yağ olarak sadece tereyağı, süt kaymağı ile hazırlanmaktadır. Toz halde hazır pasta hamuru karışımı, toz halde krema karışımı ve kimyasal katkı içeren diğer hiç bir sanayi ürünü imalatta kullanılmamaktadır.

Kimyasal maddelerle lezzeti ve kıvamı ayarlanmış bu karışımlar ile üretim yapmak hem daha ucuzdur, hem de üretim için tecrübeli eleman gerekmez.         Paket üzerinde yazan talimatlara göre hazır toz karışımını makinede çırpmak ve fırınlamak yeterlidir.

Yaygın uygulamada süt tozu, yumurta tozu ve kimyasal maddelerle hazırlanan  toz karışımlar; gerçek inek kreması yerine kimyasal maddelerle kıvam verilmiş yağlar gerçek çikolata, gerçek krema yerine pasta katlarının arasına döşenmektedir.

Ancak bu yolla ucuz pasta üretilirken sağlık ve lezzetten önemli ödünler verilir.

Lezzet farkı yaratan uygulamalarımızın bir diğeri de pasta hamurlarımızın çoğunun normalden biraz daha az şeker ile ve hiç bir yağ ilave edilmeden taze sıkılmış meyve suyu ile hazırlanmasıdır. Meyve suyu ile gerekli ıslaklık elde edildiğinden, kuruluğu önlemek için hamura yağ eklemek gerekmez. Kullanılan bol çikolatalı malzeme ile yağsız ve ıslak hamur ideal bir denge oluşturur.

Hazırlanan ürüne göre iç malzemesinin bol kullanılması lezzet farkı yaratan bir diğer uygulamadır.

 

bilgin yazici
01.01.2014

Pasta hamurunun tam tarifini verebilir misiniz

Alisa'nin dünyasi

Facebook sayfamızda tariflere ulaşabilirsiniz.
Alisa'nin dünyasi © Tüm Hakları Saklıdır.